Ліквідація ФОП
Ви вирішили розпочати ліквідацію ФОП, але не знаєте з чого почати? Тоді ця інформація для Вас!
Ліквідація (припинення) ФОП – процедура, в результаті якої фізична особа – підприємець втрачає статус, а його комерційна діяльність офіційно припиняється.
Перший етап – похід до суб’єкта державної реєстрації.
Відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”, суб’єктами державної реєстрації є: виконком місцевої ради або райдержадміністрація в разі прийняття ними відповідного рішення (у м.Києві та Севастополі – міськадміністрація / райадміністрація); нотаріуси.
Суб’єкту державної реєстрації подається заява (форма 12), пред’являється паспорт. Суб’єкт державної реєстрації приймає у Вас документи під опис. Якщо Ви правильно заповнили заяву, то протягом 24 годин в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) з’являється запис про припинення ФОП. У разі наявності зауважень, заява подається заново. З дати запису до ЄДР про припинення ФОП, Ви втрачаєте статус приватного підприємця. Багато хто на даному етапі зупиняється і вважає, що він вже припинений і далі нічого робити не потрібно. Проте, слід врахувати той факт, що без проходження перевірки в контролюючих органах Вас не знімуть з обліку податкових органів.
Другий етап – проходження перевірки та зняття з обліку податкової.
Якщо ФОП є платником єдиного податку, необхідно подати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування, сплатити податки і подати ліквідаційні звіти. Більшість податківців, консультуючи фізичних осіб, налогошують на необхідності подачі заяви про проведення перевірки. Хочемо розвіяти цей міф: “Подача заяви на проведення перевірки – це не обов’язок, а право фізичної особи!” Дехто ігнорує проведення перевірки, мотивуючи це тим, що він вже не підприємець, на якій підставі у податкових органів виникнуть претензії?
Це помилкове судження, оскільки фізична особа несе відповідальність за зобов’язання ФОП всім своїм майном.
Наша рекомендація – не ігнорувати цей етап, щоб уникнути подальших проблем, пов’язаних зі штрафними санкціями.