Пн - Пт 9:00 - 19:00

Сб-Нд за попередньою домовленістю

(096) 561-66-08

Адреса: м Київ, вул. Глибочицька, 72, оф. 321.

(063) 733-19-16

Facebook

Instagram

linkedin

ADITUM ЮРИДИЧЕСКАЯ КОМПАНИЯ > ОСОБЛИВОСТІ ОПОДАТКУВАННЯ ФОП 3 ГРУПИ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ПІД ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ

ОСОБЛИВОСТІ ОПОДАТКУВАННЯ ФОП 3 ГРУПИ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ПІД ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ

 

єдиного податкуЗ початком воєнної агресії Верховною Радою України було прийнято низку нормативно-правових актів, які покликані врегулювати діяльність бізнесу в Україні в цей нелегкий час.

 

Сьогодні хочемо розглянути особливості нововведень в сфері оподаткування ФОП з групи єдиного податку.

 

Так, на період дії воєнного стану було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який запроваджує пільгову ставку єдиного податку 2% замість 5%.

 

ХТО НЕ МОЖЕ СКОРИСТАТИСЬ ПІЛЬГОВОЮ СТАВКОЮ

 

Варто зазначити, така ставка запроваджена не для всіх платників податків. Не можуть скористатись пільговою ставкою наступні суб’єкти господарювання, що здійснюють:

 

1) діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);

2) обмін іноземної валюти;

3) виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);

4) видобуток, реалізацію корисних копалин;

5) страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчітовариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;

6) представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

7) фізичні та юридичні особи – нерезиденти.

 

Зауважимо, що при переході суб’єкта підприємницької діяльності на пільгову ставку, ПДВ не анулюється, а зупиняється. Тобто, такий платник не зобов’язаний подавати податкову декларацію, не має права на податковий кредит та не платить ПДВ.

 

ПЕРЕХІД НА ПІЛЬГОВУ СТАВКУ

 

Перехід на пільгову ставку відбувається не автоматично, а за бажанням самого ФОП. Так, для переходу на пільгову ставку ФОП має подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування до контролюючого органу нарочно або через електронний кабінет платників податків. Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 липня 2019 року № 308.

 

Для новостворених зареєстрованих в установленому законом порядку суб’єктів господарювання термін для подання заяви становить 10 днів з дня державної реєстрації. Такі суб’єкти господарювання вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.

 

Для діючих суб’єктів господарювання, які скористаються правом перейти на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2 відсотки доходу, змінено граничні терміни для подання заяви.

 

Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки:

– з 1 квітня 2022 року – у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;

– з наступного робочого дня після подання заяви – у разі подання заяви починаючи з 1 квітня 2022 року.

 

ОСОБЛИВОСТІ ЗВІТУВАННЯ ТА СПЛАТИ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ПО ПІЛЬГОВІЙ СТАВЦІ

 

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки доходу є календарний місяць. Тобто, декларацію по третій групі за пільговою ставкою платники податку подають до 20 числа поточного місяця, а сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після подачі декларації.

 

Наразі з урахуванням змін, внесених до Кодексу, існує нова форма податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного та надзвичайного станів.

 

У тих, хто перейшов на пільгову ставку в середині кварталу, виникають питання щодо подання звітності. Адже для 5% відсотків та пільгової ставки існують різні форми звітності та строки на її подання.

Приклад: платник податку перейшов на пільгову ставку з 01 червня 2022 року. Це останній місяць 2 кварталу. В такій ситуації будуть подаватись 2 декларації:

 

Хочемо зазначити, що після припинення дії воєнного стану переведення платників податків з 2% на 5% відбудеться автоматично. Також, ФОП може й надалі залишатися платником єдиного податку 3 групи за ставкою 5%. В такому разі для них нічого не змінюється в розрізі звітування та сплати податків.

 

Автор:

Базик Марина

Previous Project
Next Project